01001, Київ, Україна
info@ukrlines.com

Місце голосування змінили майже 40 тисяч українців – ЦВК

Майже 40 тисяч громадян України скористалися правом зміни місця голосування, повідомила голова ЦВК Тетяна Сліпачук.

«Серед них 57% – це жителі Луганської і Донецької областей. Цей процес не займає багато часу, і варто зауважити, що тимчасово змінити місце голосування можна до 25 березня», – повідомила Сліпачук.

Раніше міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявляв, що останнім часом правоохоронці фіксують збільшення кількості громадян із окупованих територій, які, ймовірно, хочуть проголосувати на українських виборах.

Згідно з українським законодавством, для того, щоб змінити тимчасове місце голосування без зміни виборчої адреси, необхідно отримати довідку з державного реєстру виборців, не пізніше ніж за п’ять днів до голосування. Для людей з пропискою на непідконтрольній Києву території достатньо тільки паспорта.

31 березня 2019 року в Україні відбудуться президентські вибори.

Read More

After Saudi Pressure, EU States Move to Block Dirty-Money List

The adoption of a European Union money-laundering blacklist, which includes Saudi Arabia as well as Puerto Rico and three other U.S. territories, could be blocked by EU governments under a procedure launched on Thursday, two EU diplomats told Reuters.

At a meeting on Thursday, some national envoys opposed adopting the list, triggering a process that could lead to it being delayed or withdrawn, the diplomats said.

The move came after Saudi Arabia’s King Salman sent letters to all 28 EU leaders urging them to reconsider the inclusion of Riyadh on the list, one of the letters seen by Reuters showed.

The listing of the Saudi Kingdom “will damage its reputation on the one hand and it will create difficulties in trade and investment flows between the Kingdom and the European Union on the other,” the King wrote.

One diplomat said Washington has also pressured EU countries to scrap the list.

The U.S. Treasury said when the list was approved by the European Commission that the listing process was “flawed” and it rejected the inclusion of the four U.S. territories.

The diplomat said the Saudi lobby had intensified at the summit of EU and Arab League leaders earlier this week in Sharm el-Sheikh.

At that meeting, British Prime Minister Theresa May discussed the issue with the Saudi King, the diplomat said, adding that Britain and France are leading the group of EU countries opposed to the kingdom’s inclusion on the list, confirming a Reuters report earlier in February.

For the list to be blocked, a majority of 21 states is necessary. EU officials said that around 15 countries have already declared their opposition to the listing.

The list was first adopted by the European Commission on Feb 13 and lists 23 jurisdictions including Nigeria, Panama, Libya, the Bahamas and the four U.S. territories of American Samoa, U.S. Virgin Islands, Puerto Rico and Guam.

For the first time, the EU listing used different criteria from those used by the Financial Action Task Force (FATF), which is the global standard-setter for anti-money laundering.

The FATF list is much smaller and does not include Saudi Arabia and U.S. territories.

 

Read More

Засуджені на окупованих територіях зазнають тортур – омбудсмен на Раді ООН з прав людини

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявила про жорстоке поводження з громадянами України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донбасу і Криму. Про озвучені тези виступу на 40-й сесії Ради ООН з прав людини Денісова повідомила на своїй сторінці у Facebook.

«П’ять років ми не маємо можливості проводити моніторинг дотримання прав громадян на цих територіях…Катування та нелюдське поводження застосовується до засуджених громадян України, незаконно утримуваних в місцях позбавлення волі. На початок збройного конфлікту за участю Російської Федерації в 2014 році в місцях несвободи на сході України перебувало понад 16 тисяч засуджених. Вони піддаються побиттю, тортурам і утримуються в нелюдських умовах. Їхня праця використовується як рабська. Люди не отримують належної медичної допомоги», – заявила Денісова.

Вона також повідомила про те, що багатьох з числа тих людей, що вже відбули терміни покарання, не відпускають на свободу.

«Застосування жорстокого поводження простежується і щодо 70 українських політв’язнів і 24 військовополонених моряків, які утримуються в пенітенціарних установах Російської Федерації і в окупованому Криму», – сказала українська омбудсмен.

Рада ООН з прав людини є допоміжним органом Генасамблеї ООН. Вона готує рекомендації у сфері захисту прав людини.

Read More

«Схеми» виявили, як бюджет «Батьківщини» наповнювався від імені підставних людей

Частина громадян, які фігурують у звітах партії «Батьківщина» як її спонсори, спростовують, що коли-небудь робили внески на користь партії Юлії Тимошенко, і заявляють, що їхні дані, ймовірно, були використані без їхнього відома. Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший») – «Каса» Тимошенко».

 

​Журналісти проаналізували фінансовий звіт «Батьківщини»​ за 2018 рік і звернули увагу на фінансові операції, які супроводжували внески від громадян.

Наприклад, абсолютно різні люди вносили однакові суми, або одна особа здійснювала однакові платежі на рахунок «Батьківщини» декілька разів у банківських установах у різних містах. Також гроші жертвували цілими родинами в один період часу, а однакові за розміром пожертви переказувалися одними й тими ж людьми по декілька разів у короткі проміжки часу.

Загалом, відповідно до звіту, у 2018 році на рахунки партії надійшло 157,7 мільйона гривень благодійних внесків. Майже всі вони – а це 144,6 мільйона – від фізичних осіб. Причому якщо з січня по травень партія не отримала жодного внеску, то починаючи з 22 травня синхронно сотні людей зробили свої пожертви.

​Та частина з них, як виявили ​«Схеми», не сплачували внесків на користь партії Тимошенко і дізналися про це від журналістів.

54-річна жителька Чернівців Олена Сава, яка згідно зі звітом у липні 2018-го перерахувала на ​«Батьківщину» майже 45 тисяч гривень, заявила, що в цей період її навіть не було вдома: ​«Тоді ми були в Севастополі. Можливо, хтось скористався моїм прізвищем. Але я нічого не перераховувала».

​А киянин Антон Яремко, який начебто перерахував партії 131 тисячу гривень у вересні 2018 року, на момент транзакції вже був у Судані (Північна Африка), де він, за словами батька, працює.

«Ні, не може бути такого. Його вже тут не було. В Україні, взагалі», – запевнив журналістів батько Дмитро Яремко.

​Також спростував будь-які внески на користь партії Тимошенко і пенсіонер Василь Лендел з міста Костопіль на Рівненщині. Хоча за даними звіту «Батьківщини», у липні 2018 року він нібито перерахував декількома траншами майже 40 тисяч гривень.

Це може свідчити про маніпуляції із передвиборним фондом, коли через нібито пожертви громадян легалізуються гроші сумнівного походження, яке політики воліють не розкривати, – йдеться у розслідуванні журналістів.​

Сама лідерка «Батьківщини» на запитання «Схем» щодо ймовірних маніпуляцій з внесками заявила, що всі доходи і видатки публічні: «Нацагентство з питань запобігань корупції може розслідувати ці справи. Ми відкриті. Все абсолютно робиться публічно. Всі доходи, всі видатки абсолютно публічні. Ми – опозиція, в нас немає силових структур», – зазначила Тимошенко.

Директор Департаменту комунікації МВС Артем Шевченко у коментарі також пояснив: «Якщо НАЗК, провівши свою роботу по відслідковуванню чистоти надходження фінансових ресурсів на партійні каси будь-яких партійних структур, побачать там ознаки злочину, і відповідно до КПК цей злочин буде підслідним органам Нацполіції, то ми чекаємо заяву від НАЗК, де було б це чітко описано. І відповідно, будемо реєструвати кримінальне провадження».

Підозрілі благодійні внески на користь «Батьківщини» і раніше ставали предметом дослідження журналістів програми «Наші гроші» та громадських активістів рух «Чесно». Зокрема, було доведено, що частина людей, які фігурують у звітах партії, протягом 2016–2017 років або перераховували значно менші суми, або взагалі не нічого не жертвували, йдеться у розслідуванні.

За даними журналістів та активістів були відкриті провадження. Водночас, за словами аналітика «Чесно» Ігоря Фещенка, результатів немає і досі: «Коли я був на допиті більш ніж півроку тому – це вже минуло 8–9 місяців з відкриття провадження по незаконному використанню персональних даних, і слідча не бачила ні фінансового звіту, який є у відкритому доступі, ні статті, яка описує всю цю схему. Що свідчить про те, що Національна поліція взагалі не розслідує це кримінальне провадження і його неодноразово намагалися закрити».

 

 

Read More

How Much Does Your Government Spy on You?

A U.N. human rights expert has published a draft list of questions to measure countries’ privacy safeguards, a first step towards ranking the governments that are potentially doing the most snooping on their own citizens.

Joseph Cannataci, the U.N. special rapporteur on the right to privacy, submitted the draft questionnaire – touching on everything from chatrooms to systematic surveillance – to the U.N. Human Rights Council, and invited comments by June 30.

Cannataci’s role investigating digital privacy was created by the council in 2015 after Edward Snowden’s revelations about U.S. surveillance, and he has strongly criticized surveillance activities by the United States and other countries.

As the first person in the job, Cannataci set out an action plan for tackling the task and said he planned to take a methodical approach to monitoring surveillance and privacy laws to help him to decide which countries to investigate.

The council’s 47 member states are not be obliged to agree with his findings, but special rapporteurs’ reports are generally influential in a forum where governments are keen to appear to have an unblemished human rights record.

The 28 draft questions, each with a suggested score attached, begins with a potential five points if a country’s constitution had a provision to protect privacy or has been interpreted to encompass such a protection.

Under the first version of Cannataci’s scoring system, systematic monitoring of private communications could subtract 55 points, as could intensive policing of the internet and monitoring of chatrooms.

Other questions focus on subjects ranging from parliamentary and judicial oversight of surveillance and intelligence activities, profiling of civilians, and the use of “bulk powers” — such as downloading an entire set of phone records rather than getting a judge’s permission to listen into one call.

The last question asks: “Does your country have a police and/or intelligence service which systematically profiles and maintains surveillance on large segments of the population in a manner comparable to that of the STASI in the 1955-1990 GDR (East Germany)?”

Any country answering “yes” to that would forfeit 1,000 points and should abolish its system and start again, he wrote.

Cannataci stressed that the questionnaire was incomplete and “very much a work in progress”, and more questions might be added on open data, health data and privacy and gender.

“The intention would be to use such metrics as a standard investigation tool during country visits, both official and non-official,” Cannataci wrote in his report. He will report to the Council on Friday.

Read More

Ukraine’s Law Enforcement System Broken, Lawmaker Warns

Ukrainian lawmaker and presidential hopeful Vitaliy Kupriy survived two violent attacks in the past — and he is taking no chances now. One attack involved an assailant coming at him with a hammer.

As campaigning heats up in the country’s presidential race, he is shadowed by two mountainous bodyguards.

It is hardly surprising that he is alert to danger — he has been a thorn in the side of the rich and powerful for years. He has used an NGO he founded to try to kick-start a string of high-profile corruption cases, including one against businesses owned by incumbent President Petro Poroshenko for profiting from currency speculation using, Kupriy alleges, insider information.

The rights lawyer and deputy chairman of a parliamentary panel overseeing Ukraine’s law enforcement agencies does not have any illusions about his chances of emerging as a frontrunner from the pack of also-rans in an election featuring an unwieldy field of 44 candidates. That is not the point of his candidacy, he tells VOA.

Broken system

His objective is to highlight how broken the judicial and law enforcement system is in Ukraine and how political corruption is as bad now, he says, as it was when pro-Moscow authoritarian president Viktor Yanukovych was ruling the country and plundering Ukraine. Yanukovych was driven from office in 2014 by the Euro-Maidan uprising.

“Our agencies have collapsed. We don’t have the rule of law,” he says. “I go to different cities and hold town-hall meetings and last year I traveled to 130 cities. Aside from poverty, the major complaints are about the courts and law enforcement and how when people complain to the police about crimes against them nothing happens and the criminals just pay off the police.”

From petty bribery to high-level graft, corruption is one of the key issues in a presidential race that many say is one of the dirtiest they can recall. The current surprise front-runner popular TV comedian Volodymyr Zelenskiy has built his political outsider campaign around the issue. With a month to go before the first round of polling, Zelenskiy’s nearest rivals Poroshenko and former prime minister Yulia Tymoshenko have been slinging mud at each other, trading corruption accusations.

Tymoshenko made a fortune in the natural-gas business, earning her the nickname “the gas princess” for her role in shadowy dealings back in the 1990s.

On Tuesday, an investigation by an independent news outlet, BIHUS.info, rocked the election with allegations linking the son of one of Poroshenko’s closest associates and former business partner, Oleg Gladkovsky, the first deputy secretary of Ukraine’s National Security and Defense Council, to a money-laundering and smuggling scandal.

The scheme, the outlet alleged, led to the embezzling of millions of dollars from state defense enterprises and involved the smuggling of used parts from Russia and selling them to Ukrainian defense companies at inflated prices. According to the National Security and Defense Council, Gladkovsky was suspended from his post after the allegations were aired pending an investigation into the claims. Later it was reported he had resigned, but both he and his son deny the allegations.

‘Ugly and dirty campaign’

Poroshenko has not been directly implicated in the accusations of wrong-doing. Even so, Tymoshenko has demanded Poroshenko’s impeachment, and some analysts suggested the expose could upend the incumbent president’s bid for re-election.  

“Just wonder if this will be a terminal blow for Poroshenko’s campaign,” Tim Ash, senior sovereign strategist at BlueBay Asset Management, a major European investment house, said in a note to clients. “All sides have a lot to lose in this campaign, I guess it is going to be an ugly and dirty campaign. The gloves just came off,” he added.

Corruption involving the armed forces is a highly emotive issue in Ukraine. The conflict in the east with Russia has cost an estimated 13,000 lives since 2014.

The embezzlement allegations come as no surprise to Kupriy, a native of the eastern Ukrainian city of Dnipro (formerly Dnipropetrovsk), where he headed a department combating racketeering.

He was briefly a member of Poroshenko’s parliamentary bloc but broke with the president in March 2015 after clashing with him over stalled reforms. Last year, he was involved in an ugly verbal spat with Poroshenko in the parliament over the war in the east, which he believes the president has not pursued with enough vigor.

Breaking with Poroshenko has had consequences, he says. Friends and allies of his have been targeted for prosecution and he is under investigation himself by the country’s chief military prosecutor, Anatoliy Matios.

“His wife is a multi-millionaire,” he says of the prosecutor’s spouse. “How is this possible? He has spent his whole career in government agencies. He says it is his wife’s business, but we know what’s going on,” he adds. A request for comment by VOA from the military prosecutor’s office went unanswered.

Inaction

Kupriy’s tactic has been to follow high-profile graft cases and when there’s no action by prosecutors and the anti-corruption agencies to go to the courts to get them to order probes are advanced. “I have 60 current cases. My style is to be like a bulldozer and push hard,” he says. But once he has secured a court order there is little he can do to get the investigations to be handled seriously.

His biggest focus has been on corruption involving former Yanukovych aides and friends. Most of the cases have just stalled but meanwhile the assets are stripped off the accused and transferred into offshore companies, whose ownership is unclear.

“The property should be seized for the people, and not just confiscated and transferred into the hands of others. This is a question of due process. We lose the opportunity of the property being sold and the proceeds put into the national treasury,” says Kupriy, a father of three who spent four years studying and working in Australia.

The West is frustrated

His outrage has been echoed by Western governments and independent observers, who have urged Ukrainian authorities to enact root-and-branch reform.

Since Yanukovych’s ouster of 2014, several anti-corruption agencies have been set up in close cooperation with the assistance of Ukraine’s Western allies, including the U.S.. Among them the National Anti-Corruption Bureau (NABU), the Special Anti-Corruption Prosecutor’s Office, the State Bureau of Investigation, and an anti-corruption court.

But there has been open warfare between the agencies. Forty-eight out of 180 major investigations into top officials and oligarchs have been completed, but no one has been sentenced to jail terms and hearing dates keep being postponed. Analysts say there’s been progress in reducing corruption in the gas and banking sectors, but otherwise graft has returned to pre-Maidan levels.

“What went wrong? The short answer is that the new institutions don’t work, or in the case of NABU, they’re being blocked from doing their job,” wrote Mykola Vorobiov, a Ukrainian journalist, in a study for the Atlantic Council, a U.S. think tank.

To the frustration of Western allies, Ukraine’s highest court struck down Wednesday a provision forcing officials suspected of corruption to prove that their assets are legitimate. The court ruled the requirement unconstitutional on the grounds it violates the principle of the presumption of innocence. The provision was introduced in 2015, a quid pro quo demanded by the International Monetary Fund for loans need to shore up Ukraine’s economy.

NABU officials say the ruling will force them to shut down more than 60 corruption cases.

 

Read More

Venezuela Minister: Maduro,Trump Should Meet to ‘Find Common Ground’

Venezuela’s foreign minister said on Wednesday the United States was trying to overthrow the government of Nicolas Maduro and suggested talks with U.S. President Donald Trump — an idea the Trump administration immediately rejected.

Jorge Arreaza, addressing the U.N. Human Rights Council, suggested that Maduro and Trump meet to “try to find common ground and explain their differences.” He also said his country had lost $30 billion in assets “confiscated” since November 2017 under sanctions.

U.S. Vice President Mike Pence ruled out prospects of talks. “The only thing to discuss with Maduro at this point is the time and date for his departure,” Pence said on Twitter.

“For democracy to return and for Venezuela to rebuild — Maduro must go,” Pence said.

Dozens of diplomats, mainly from Latin American countries, walked out as Arreaza began to speak, while some European ambassadors boycotted the speech.

The United States and dozens of other nations have recognised opposition leader Juan Guaido as Venezuela’s legitimate president, but Maduro still controls the military, state institutions and oil company Petroleos de Venezuela SA , which provides 90 percent of the country’s export revenue.

Maduro also “stands ready for dialogue” with the Venezuelan opposition, Arreaza said.

“There is an attempt by external powers to overthrow an elected government, this goes against all rules of international law,” Arreaza said.

‘Ilegal pillage’

The United States targeted Venezuela’s government with new sanctions on Monday and called on allies to freeze the assets of state-owned PDVSA after deadly violence blocked humanitarian aid from reaching the country over the weekend.

The “blockade” against Caracas amounts to “theft of the assets and gold” of Venezuela, Arreaza said.

Some $30 billion in state assets had been confiscated since November 2017, he said, adding: “This is the illegal pillage of the resources of our state oil company in the United States.”

U.S. refiner Citgo Petroleum Corp is cutting ties with its parent PDVSA to comply with U.S. sanctions imposed on the OPEC country, two people close to the decision told Reuters on Tuesday.

The Bank of England has blocked $1.5 billion and Belgium $1.4 billion, Arreaza said. The Bank of England has previously declined to comment on questions about Venezuela’s gold, citing client privacy considerations.

“The humanitarian crisis is being used as a pretext for foreign intervention in my country,” Arreaza said.

In weekend clashes at the Colombian border, Venezuelan security forces acted with “proportionality and caution,” as humanitarian aid was burned, he said.

Earlier, an aide to President Ivan Duque of neighboring Colombia called for action to end Venezuela’s humanitarian crisis and bring about a political transition leading to free elections.

Read More

UK’s Labor Party to Back Proposal for Public Brexit Vote 

Britain’s opposition Labor Party will put forward or support an amendment in favor of a public vote to prevent a damaging Brexit, the party’s Brexit spokesman said on Wednesday. 

British lawmakers voted 323-240 against a Labor proposal for a permanent customs union with the EU.

“Disappointed the government has rejected Labor’s alternative Brexit deal,” Labor Member of Parliament Keir Starmer said. “That’s why Labor will put forward or support an amendment in favor of a public vote to prevent a damaging Tory Brexit.”

Read More

Наступне засідання контактної групи в Мінську відбудеться 13 березня

Наступне засідання Тристоронньої контактної групи (ТКГ) з урегулювання ситуації на Донбасі в Мінську відбудеться 13 березня 2019 року. Про це заявив спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік, повідомило білоруське інформагентство «Белта».

На засіданні 27 лютого Сайдік закликав до збільшення пропускної здатності контрольних пунктів в’їзду та виїзду на Донбасі, а також розмінування прилеглих до них доріг. За його словами, спостерігається зростання кількості перетинів лінії зіткнення через чинні пункти пропуску.

Представниця України в гуманітарній підгрупі ТКГ, перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко заявила, що представники ОРДЛО зірвали переговори гуманітарної підгрупи щодо обміну заручниками.

Тристороння контактна група щодо врегулювання ситуації на Донбасі оголосила про чергове «безстрокове і стале» припинення вогню, починаючи з півночі 29 грудня 2018 року, цього разу з нагоди новорічних і різдвяних свят. Воно було порушене майже відразу після заявленого початку і відтоді, як і всі попередні перемир’я, порушується постійно.

Збройний конфлікт на Донбасі триває від 2014 року після російської окупації Криму. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці бойовиків. Кремль відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати хіба що російські «добровольці». За даними ООН, станом на кінець грудня 2018 року, за час конфлікту загинули близько 13 тисяч людей, майже 30 тисяч – поранені.

Read More

У ПА ОБСЄ врахували думку України щодо недопуску росіян до спостереження за виборами – Церетелі

Путін неприховано оголошує, кого він хоче бачити президентом України – Парубій

Read More

Ukrainian Court Strikes Down Anti-Corruption Law

Ukraine’s Constitutional Court has struck down a law against officials enriching themselves, a move that raises concern about the country’s fight against endemic corruption and about whether it can get further aid from the International Monetary Fund.

The Ukrainian branch of Transparency International said Wednesday that the decision meant that at least 50 corruption cases would have to be closed.

The court said the law was unconstitutional because it violated the presumption-of-innocence principle by obliging suspected officials to prove their assets were legitimate, rather than obliging prosecutors to show assets were obtained by corrupt practices.

The law was introduced in 2015 to meet a demand of the IMF in order to receive badly needed loans. The IMF in 2015 authorized $17.5 billion in aid to Ukraine to support reforms.

President Petro Poroshenko said he would instruct his government to formulate a new draft law on punishing officials for corruption and that it would be submitted to parliament as an urgent priority.

Official corruption is a major issue in Ukraine as it approaches a presidential election on March 31. On Tuesday, one of Poroshenko’s top challengers in the race, Yulia Tymoshenko, called for him to be impeached following a media investigation into alleged embezzlement schemes in the country’s military industries.

Hundreds of demonstrators gathered outside the prosecutor general’s office on Wednesday to protest corruption, crying “Death to the marauders.”

 

Read More

Кошториси ОВК, інструкції сисадмінам і зустріч з керівництвом ПА ОБСЄ – 27 лютого у ЦВК

У Центральній виборчій комісії України 27 лютого відбулася низка підготовчих заходів до проведення виборів президента 31 березня. Як йдеться у повідомленні на сайті ЦВК, у середу комісія зареєструвала кількох довірених осіб від кандидатів у президенти, затвердила єдині кошториси видатків окружних виборчих комісій на загальну суму понад 885 мільйонів гривень, внесла зміни до переліку звичайних та спеціальних виборчих дільниць.

Крім того, у відомстві відбувся інструктаж системних адміністраторів Інформаційно-аналітичної системи «Вибори президента України» всіх 199 окружних виборчих комісій.

27 лютого у ЦВК відбулася зустріч із керівництвом Парламентської Асамблеї ОБСЄ про виклики напередодні голосування.

«Неодноразово доводиться дізнаватися зі ЗМІ, що з Держреєстром виборців виникають певні проблеми. Проте чомусь ні журналісти, ні кандидати офіційно не звертаються до ЦВК з цього приводу», – повідомила делегації ОБСЄ голова ЦВК Тетяна Сліпачук.

Раніше сьогодні Служба безпеки України повідомила, що її фахівці запобігли масштабній кібератаці на комп’ютерне обладнання, яке забезпечує роботу офіційного сайту Центральної виборчої комісії. 

Вибори президента відбудуться 31 березня 2019 року. Центральна виборча комісія зареєструвала 44 претендентів на цю посаду.

Read More

На валютному ринку немає значних змін: майже 27 гривень за долар

Національний банк України зберігає стабільність на валютному ринку. За результатами торгів 27 лютого регулятор встановив на останній день зими курс 26 гривень 99 копійок за долар, це на одну копійку більше, ніж днем раніше.

На початку лютого гривня вже зміцнювалася щодо долара до літніх рівнів 2018 року. Свого пікового значення 28 гривень 39 копійок впродовж останнього року долар сягнув 30 листопада 2018 року. Відтоді американська валюта втратила майже півтори гривні.

Національний банк пояснює тренд на зміцнення гривні, зокрема, стабільними надходженнями експортної виручки.

Read More

Україна має треті за обсягом запаси газу в Європі – «Нафтогаз»

Україна має треті за обсягом запаси газу в Європі, повідомив «Нафтогаз України» у своїй презентації, наданій у відповідь на запит Радіо Свобода.

Компанія оцінює її на рівні 590 мільярдів кубометрів. На другому місці за обсягом запасів газу йдуть Нідерланди (696 мільярдів), на першому – Норвегія (1,763 трильйона). Про Росію «Нафтогаз» не згадує.

При цьому найбільша компанія з видобування газу в Україні – «Укргазвидобування» – у 2018 році отримала лише один спецдозвіл на розвідку нових ділянок та подальше видобування газу. У 2014 році таких спецдозволів було дев’ять, у 2015 – чотири, у 2016 – 13, у 2017 – чотири.

«Один мільярд кубометрів не видобуто через невидачу ліцензій», – заявили в «Нафтогазі».

Компанія вказує, що природне падіння видобутку через виснаження свердловин становить 1-1,2 мільярда кубометрів на рік.

Водночас обсяги буріння зросли зі 173 тисяч кубометрів у 2015 році до 313 тисяч у 2018.

Обсяг видобутку газу в Україні державними й приватними компаніями у 2018 досяг 21 мільярда кубометрів. Водночас обсяг споживання газу більший – 32,3 мільярда.

«Нафтогаз» вважає, що для збільшення видобутку газу частка інвестицій в його ціні має зрости у 8,5 разів.

У компанії стверджують, що із кожного проданого кубометра за поточною ціною – 8,55 грн – на інвестиції йде 34 копійки. «Нафтогаз» підрахував, що частка інвестицій у ціні газу має складати 2,1 грн, якщо потрібно утримати видобуток газу, і 2,9 грн – якщо потрібно його нарощувати.

Read More

«Нафтогаз»: для збільшення видобутку газу частка інвестицій в його ціні має зрости у 8,5 разів

Для збільшення видобутку газу частка інвестицій в його ціні має зрости у 8,5 разів, йдеться в презентації «Нафтогаз України», наданій у відповідь на запит Радіо Свобода.

У компанії стверджують, що із кожного проданого кубометра за поточною ціною – 8,55 грн – на інвестиції йде 34 копійки. Там підрахували, що частка інвестицій у ціні газу має складати 2,1 грн, якщо потрібно утримати видобуток газу, і 2,9 грн – якщо потрібно його нарощувати.

«Держава забирає 5,91 грн з 8,55 грн на кожному проданому кубометрі», – розповіли в «Нафтогазі».

Ще 2 гривні 30 копійок в тарифі формуються за рахунок тарифів облгазів на розподіл та постачання газу (з ПДВ), операційних витрат на видобуток та транспортування, недоотриманих коштів від споживачів та покриття збитків від імпорту газу для ПСО, тобто компаній, на які покладені спеціальні обов’язки.

Згідно з презентацією, найбільша компанія з видобування газу в Україні – «Укргазвидобування» – має вкладати 29 мільярдів гривень на рік, щоб принаймні зберігати поточний рівень видобутку (15,5 мільярда кубометрів у 2018 році).

«Нафтогаз» вважає ринковою ціною газу 10 гривень 65 копійок за кубометр. Це, за підрахунками компанії, дозволило б «Укргазвидобуванню» упродовж п’яти років збільшити видобуток до 20 мільярдів кубометрів.

Обсяг видобутку газу в Україні державними й приватними компаніями у 2018 досяг 21 мільярда кубометрів. Водночас обсяг споживання газу більший – 32,3 мільярда.

Read More

Russia’s Ex-Cybersecurity Chief Gets 22-year Sentence in Jail

A Russian military court convicted a former senior counterintelligence officer and a cybersecurity firm executive of treason Tuesday, concluding a case that initially aroused speculation of a manufactured effort to punish the source of leaks about Russian campaign hacking.

 

Moscow’s District Military Court heard several months of evidence and arguments behind closed doors before it found Col. Sergei Mikhailov, an ex-officer at Russia’s Federal Security Service (FSB), and Kaspersky Lab executive Ruslan Stoyanov guilty.

 

The basis for the charges remains murky given the top-secret nature of the criminal proceedings. Russian media have reported the case centers on accusations that Mikhailov contacted Stoyanov to pass information from an FSB probe of a Russian businessmen Pavel Vrublevsky to an analyst with alleged ties to the FBI.

 

Mikhailov, the deputy head of cyber intelligence at the domestic security agency, also known as FSB, received a 22-year prison sentence and was stripped of his military rank and decorations, which included the elite “For Services to the Fatherland.”

 

The court gave Stoyanov 14 years. The two men listened to the verdicts and sentences from a glass cage inside the courtroom, flanked by masked men.

 

After the pair were arrested and charged in December 2016, the timing led some people to suggest the actions were linked to the 2016 U.S. presidential election and a possible mole who tipped off U.S. intelligence agencies about Russian interference.

 

Later news reports said Mikhailov was prosecuted for passing on details about an unrelated case to an American cybercrime analyst.

 

Andrei Soldatov, an expert on the Russian security services and co-author of “Red Web” told The Associated Press on Tuesday he still thinks the criminal case against Mikhailov and Stoyanov was a direct response to U.S. officials investigating election-related hacking.

 

“Their arrest… was a direct follow-up to the outcry in the U.S. over the Russian meddling,” Soldatov said. “Mikhailov was the top FSB officer in charge of maintaining contacts with Western security agencies in the cyber-sphere, something that went out of fashion after the last scandal.”

 

Inga Lebedeva, Stoyanov’s defense lawyer, said secrecy rules prevented her from providing details about the trial. But Lebedeva said after the verdicts were given that allegations involving potential meddling in the U.S. elections did not come up.

 

She alleged the charges were trumped up to appease the Russian businessman Mikhailov was accused of passing on information about, Pavel Vrublevsky.

 

“The case has been concocted at Vrublevsky’s orders” Lebedeva alleged.

 

Vrublevsky, who testified during the long trial, rejected her accusation. It was not the content of the information Mikhailov allegedly passed on to the American analyst that constituted treason, but that he shared information about an active FSB investigation with a foreign citizen.

 

The businessman alleged Mikhailov abused his position at the FSB to go after internet entrepreneurs like him and “turn them into cybercriminals,” thus “whipping up cyber-hysteria around the world.”

Read More

Mobile World Congress Overshadowed by Huawei 5G Spying Standoff

Robots, cars, drones and virtual-reality gaming sets connected by cutting-edge 5G networks are among the thousands of futuristic gadgets on display at this year’s Mobile World Congress in Barcelona, Spain.

While there is much excitement over how 5G will transform our everyday lives, the conference is overshadowed by the standoff between the United States and Beijing over the Chinese telecoms giant Huawei, which the U.S. says could be used by the Chinese government for espionage.

Some U.S. cities and parts of Asia are already operating 5G mobile networks. They offer speeds of over a gigabyte per second and low latency — in other words, practically instant connections with no delay.

Experts say that opens up whole new fields of connectivity, from new generations of virtual reality gaming and communication, to remote robotic surgery.

The technology promises to transform not only the mobile phone in your pocket — but also the world around us, says Paul Triolo of the Eurasia Group, who spoke to VOA from the conference.

“The really key aspects of 5G, like some of the low latency communications and massive sensor, massive machine-to-machine communications, that’s more about industry and industrial uses. And that gets into thing like critical infrastructure so you’re going to have a lot more non-personal or industrial data flying around and that really has people concerned. For example, military forces in countries like the U.S. will also leverage large parts of the commercial network,” said Triolo.Chinese firm Huawei is a big presence at the Mobile World Congress and a big player in 5G network technology.

Washington has banned the company from 5G rollout in the United States, citing Chinese legislation requiring companies to cooperate with the state — raising fears Huawei 5G networks overseas could be used as a ‘Trojan horse’ to spy on rivals.

Attending the Mobile World Congress Tuesday, the U.S. State Department’s Deputy Secretary for Cyber Policy Robert L. Strayer urged allies to do the same.

“We will continue to engage with these governments and the regulators in these countries to educate them about what we know and keep sharing the best practices for how we can all successfully move to next generation of technology. I´ll just say there are plenty of options in the West,” Strayer told reporters.

Huawei’s management has said the company would never use ‘back doors’ for espionage — and the Chinese government has dismissed the accusations.

Australia, New Zealand and Japan have followed Washington’s lead and restricted Huawei’s involvement in 5G. Europe remains undecided — but the industry needs clarity, said analyst Paul Triolo.

“The European community in particular and also the U.S. have to clarify what these policies mean, what a ban would mean or what some kind of a partial ban would mean, if there’s really a middle ground that can be found here.”

Vodafone’s CEO Nick Read told the Barcelona conference that banning Huawei could set Europe’s 5G rollout back another two years.

The eye-catching gadgets show the potential that 5G networks are about to unleash. But the question of who controls those networks, and the data they carry, looms large over this futuristic world.

Read More

US Judge Delays Admitted Russian Agent Butina’s Sentencing

A federal judge on Tuesday agreed to delay sentencing for Maria Butina, who has admitted to working to infiltrate a gun rights group and make inroads with U.S. conservative activists and Republicans as an agent for Russia, after a prosecutor said her cooperation was continuing.

Butina, 30, has been in custody since her arrest in July.

She pleaded guilty in December to one count of conspiring to act as a foreign agent of Russia. Butina’s attorney Robert Driscoll told U.S. District Judge Tanya Chutkan in court on Tuesday his client is ready to be sentenced.

“From our perspective, we’re ready to go,” Driscoll said.

But the lead prosecutor in the case said the prosecution stills need Butina’s cooperation in its ongoing probe.

The judge said she is sensitive to the defense’s concerns, but agreed to postpone sentencing and hold another status conference next month.

“Ms. Butina has been detained for a substantial portion of what she would likely face,” Chutkan said. But, the judge added that “her cooperation continues to be needed by the government.”

The next status hearing is now scheduled for March 28.

Read More

«Сьогодні 1825-й день окупації»: Джемілєв звернувся до кримчан

Лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв звернувся до кримчан на відкритті п’ятого міжнародного форуму «Окупований Крим: 5 років опору», який відбувається в Києві.

«Я маю спеціальне звернення до жителів Криму, тому що знаю, що те, що відбувається тут (у Києві – ред.), транслюється в Крим», – заявив Джемілєв.

Він нагадав, що після анексії Криму міжнародні інстанції неодноразово вимагали від Росії залишити Крим, але «всі ці резолюції Росією нахабно ігнорувалися».

У зв’язку з цим Джемілєв подякував США, Євросоюзу та іншим країнам світу за запровадження проти Росії санкцій у зв’язку з агресією щодо України.

«Окупація триває. Сьогодні 1825-й день окупації і трохи менше окупації східних регіонів нашої країни Донбасу і Луганська. Вже 13 тисяч людей у нас загинуло», – сказав лідер кримських татар.

Джемілєв процитував слова покійного американського сенатора Джона Маккейна, який у 2014 році називав Росію «бензоколонкою, яка намагається видати себе за країну».

Як повідомлять організатори, основна частина форуму пройде 27 лютого. Заплановані три панельні дискусії, під час яких обговорять інструменти боротьби за повернення анексованого Криму. Також у центрі уваги будуть порушення прав людини на півострові.

Очікується, що у форумі візьмуть участь представники Верховної Ради, уряду України, Адміністрації президента України, РНБО, Меджлісу кримськотатарського народу, дипломатичних місій та представництв, провідні міжнародні експерти, правозахисники, громадські організації.

Read More

Гладковський-молодший вимагає спростування інформації про розкрадання у сфері оборони

Син усунутого з посади на час розслідування першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського Ігор Гладковський заявив 26 лютого про намір позиватися до суду на авторів фільму, які звинувачують його в причетності до корупції в оборонному секторі.

«Звинувачення безпідставні, а так зване листування – фейкове», – заявив Гладковський-молодший агентству «Інтерфакс-Україна».

За його словами, в позові не буде матеріальних претензій, син чиновника вимагатиме лише спростування недостовірної інформації. Ігор Гладковський також заявив про готовність надати пояснення правоохоронним органам з усіх питань, які порушили журналісти.

25 лютого журналісти «Bihus.info» опублікували розслідування «Друзі президента крадуть на оборонці (секретні переписки)» про суми «відкатів» і схеми розкрадання мільйонів в оборонній сфері. За даними журналістів, безпосереднім учасником цих схем був син заступника секретаря Ради нацбезпеки і оборони Олега Гладковського Ігор.

Після цього Олег Гладковський попросив зупинити його повноваження першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони на час розслідування матеріалів, викладених журналістами. Речник президента України Святослав Цеголко заявив, що Петро Порошенко підтримав відсторонення Гладковського.

Read More

У Раді повідомили про анулювання бланків для збору підписів за імпічмент президента

Перший заступник керівника апарату Верховної Ради України Петро Боднар підписав розпорядження про анулювання бланків для збору підписів депутатів на підтримку ініціативи про імпічмент президента, повідомляє прес-служба парламенту.

«Підставою для ініціювання питання про усунення президента України з посади в порядку імпічменту та утворення спеціальної тимчасової слідчої комісії є письмове подання про це, підписане більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України», – йдеться в повідомленні.

Лідер ВО «Батьківщина», кандидат у президенти Юлія Тимошенко сьогодні заявила про початок процедури імпічменту після розслідування журналістів проекту «Bihus.info» «Друзі президента крадуть на оборонці (секретні переписки)» про «розкрадання» в оборонній сфері.

Керівник департаменту інформаційної політики Адміністрації президента Володимир Горковенко назвав ініціативу Тимошенко «прекрасною історією» і вказав, що почати процедуру імпічменту без закону про імпічмент неможливо.

Окремого закону про імпічмент президента справді немає, але згідно із 111 статтею Конституції, президент може бути знятий із посади в порядку імпічменту в разі вчинення ним державної зради чи іншого злочину.

Питання про усунення президента України з поста ініціюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.

Для проведення розслідування парламент створює спеціальну тимчасову слідчу комісію, до складу якої включають спеціального прокурора та слідчих.

У часи незалежності України процедуру імпічменту жодного разу не застосовували.

 

 

Read More

Нацбанк продовжує зміцнювати гривню

Національний банк України за результатами торгів на міжбанківському валютному ринку встановив на 27 лютого курс 26 гривень 98 копійок за долар. Це на одну копійку менше, ніж днем раніше.

На початку лютого гривня вже зміцнювалася щодо долара до літніх рівнів 2018 року. Свого пікового значення 28 гривень 39 копійок впродовж останнього року долар сягнув 30 листопада 2018 року. Відтоді американська валюта втратила майже півтори гривні.

Національний банк пояснює тренд на зміцнення гривні, зокрема, стабільними надходженнями експортної виручки.

Read More

НАБУ перевірить факти із розслідування про «розкрадання» в оборонній сфері

У Національному антикорупційному бюро повідомили, що його детективи проаналізують інформацію про факти корупції в оборонній сфері, викладену в недавньому журналістському розслідуванні та нададуть належну оцінку.

«Підприємства, про які йдеться в матеріалі, вже є об’єктами розслідувань НАБУ, які тривають. Загалом детективи розслідують корупцію на близько 15 підприємствах оборонно-промислового комплексу в межах декількох десятків кримінальних проваджень», – йдеться в повідомленні НАБУ на сторінці у Facebook.

У бюро зазначили, що розслідування корупційних схем в оборонній сфері «складні і мають свою специфіку, яка відрізняє їх від решти корупційних злочинів».

Новина доповнюється

 

Read More

Лауреат «Оскара» Альфонсо Куарон закликав звільнити Олега Сенцова

Лауреат премії «Оскар», мексиканський режисер Альфонсо Куарон закликав звільнити утримуваного в Росії українського режисера Олега Сенцова.

«Лауреат «Оскара» Альфонсо Куарон приєднався до нас із закликом звільнити українського режисера Олега Сенцова», – йдеться в повідомленні Pen America у Facebook.

У центрі також розмістили фото Куарона, на піджаку якого прикріплений значок із написом FreeSentsov.

Альфонсо Куарон отримав днями премію «Оскар» в категорії «Найкращий режисер» за фільм «Рома» (Roma).

Сенцов засуджений у Росії на 20 років позбавлення волі за звинуваченням у підготовці теракту в анексованому Криму. Свою провину він не визнає. У 2018 році режисер 145 днів тримав голодування з вимогою звільнити всіх українських політв’язнів.

Звільнити самого режисера закликають відомі світові діячі культури і мистецтва, а також ООН, США і Євросоюз. У 2018 році Олег Сенцов став лауреатом правозахисної премії імені Андрія Сахарова.

Read More

СБУ викрила схему спецслужб Росії з доступу до мережі зв’язку, пов’язаної з виборами

У Службі безпеки України повідомили, що її співробітники викрили у Дніпрі схему, через яку російські спецслужби намагалися отримати дані про мережі зв’язку, які забезпечують проведення виборів президента України.

«Мешканець обласного центру створив та адміністрував групу у забороненій російській соцмережі. Правоохоронці встановили, що зловмисник розповсюджував у соцмережі фейкові новини та інші деструктивні матеріали, серед яких були публічні заклики до зміни меж території та державного кордону України. До адміністрування групи причетні мешканці РФ, а кількість її учасників була штучно збільшена для створення ілюзії масштабного супротиву державній системі», – йдеться в повідомленні СБУ.

За даними спецслужби, працівник підрядної організації у телеком-галузі вів електронне листування з жителем Росії, який цікавився і збирав дані про «мережі стратегічно важливих операторів зв’язку, місцезнаходження телекомунікаційних вузлів та про періоди часу, що необхідні на відновлення їх після пошкоджень».

«За задумом спецслужб Росії, масові пошкодження кабельних ліній та обладнання певних операторів зв’язку призведуть до порушення сталого функціонування підрозділів ведення Державного реєстру виборців, а також заблокують роботу окремих ланок Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори», яка на даний час розгортається», – вказали в СБУ.

Наразі триває досудове розслідування за статтею про посягання на територіальну цілісність і недоторканність України. 

15 лютого в СБУ вже повідомляли, що заблокували на Дніпропетровщині спроби Росії втрутитися у вибори президента України. Того ж дня секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Турчинов заявив, що Росія намагається впливати на вибори в Україні, використовуючи широкий спектр гібридних технологій.

Вибори президента відбудуться 31 березня 2019 року. Центральна виборча комісія зареєструвала 44 претендентів на цю посаду.

Read More

Erdogan Insists on Syria Intervention, in Face of Growing Opposition

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has reiterated his demand for a safe zone in Syria exclusively under Turkish armed forces control; however, the Turkish plans, which already face growing regional opposition, threaten to be complicated by Washington’s partial reversal of a decision to militarily pull out of Syria. 

In a television interview on Sunday, Erdogan outlined the need for a 30-kilometer-deep safe zone. The president said the Turkish frontier needed protection from the “terrorist” threat posed by the Syrian Kurdish militia, the YPG. 

“It will be unacceptable for us if the safe zone would be shaped in a way that contradicts with our own strategic understanding,” he said. “If there will be a safe zone on my border, it has to be under our control.”

Ankara says the YPG is linked to a decades-long Kurdish insurgency inside Turkey.

Speaking at a campaign rally, Turkish Defense Minister Hulusi Akar declared that all military preparations had been completed and were “just waiting for an order from our president.” 

Analysts say the timing of the Syrian operation was dependent on the withdrawal of around 2,000 U.S. forces from Syria. U.S. President Donald Trump’s decision to pull out had been widely interpreted as a “green light” for Ankara to attack the YPG.

Trump on Friday announced that at least 200 troops would remain in Syria. Analysts say the decision could jeopardize Ankara’s plan to intervene in Syria, along with threatening to reopen new tensions with the U.S., a NATO ally. U.S. forces are working closely with the YPG in the war against Islamic State, much to Ankara’s anger.

Erdogan has refrained from criticizing Trump’s latest move. On Sunday, Erdogan described as a ”positive relationship” his dealings with his U.S. counterpart and said they have agreed to meet face-to-face in April. 

Ankara has been careful not to directly attack Trump, despite strained bilateral relations over a myriad of reasons, instead blaming his surrounding ministers and advisers. 

Turkish pro-government media are already touting that the U.S. and Turkish presidents could yet find common ground on Syria.

“After all, the proposed safe zone creates a window of opportunity for Turkey and the U.S. to find a way out of a particularly tense episode in their relations,” wrote columnist Burhanettin Duran in the Daily Sabah. Duran also heads SETA, a Turkish research group with close ties to the government.

Ankara’s possible orientation toward Washington comes as it finds itself increasingly at odds with Tehran and Moscow. 

“Turkey is definitely the top loser in Syria,” said political scientist Cengiz Aktar. “Turkey is finding itself increasingly excluded, especially after Sochi.”

Erdogan reportedly failed to sell his “safe zone” plan to his Iranian and Russian counterparts at this month’s summit at the Russian Sochi resort. Even though Ankara is backing the Syrian rebel opposition, it has been recently working closely to end the civil war with Tehran and Moscow, the Damascus government’s main backers.

With Turkish military forces already occupying a broad swath of Syria, analysts suggest Moscow and Tehran are wary of Turkey expanding its control of Syrian territory. 

Russian President Vladimir Putin proposed resurrecting the 1998 Adana Agreement between Damascus and Ankara that allows Turkey to carry out cross-border operations, with Syria’s permission.

“Russia could indeed back Ankara’s undertaking a cross-border operation in the region,” said Sinan Ulgen, head of the Istanbul-based Edam research group, “providing Ankara gets the assent of the (Damascus) regime, and that has proven to be a stumbling block,” Ulgen said.

Turkey severed diplomatic relations with Syria at the beginning of the civil war, although Erdogan acknowledged “low level” communications at an intelligence level are continuing between the countries.

However, even if Ankara restored full diplomatic relations with Syria, Damascus strongly opposes any Turkish intervention.

“Turkey has the new ambition to occupy other people’s land,” said Bouthaina Shaaban, a senior adviser to Syrian President Bashar Assad. “I think we are facing Erdogan, who has dreams of reinvigorating and recreating the Ottoman Empire,” added Shaaban, speaking at a conference in Moscow this month. 

Analysts say there are widespread concerns across the Arab world over Turkish forces’ holding of Syrian territory, given Turkey’s imperial past.

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov is proposing a new initiative in which Russian police would secure Turkey’s Syrian border.

“We have experience in combining cease-fire agreements, safety measures and the creation of de-escalation zones with the roll out of the Russian military police,” said, Lavrov.

Ankara has not so far commented on Lavrov’s proposal. Analysis point out that Ankara is likely to be less than enthusiastic, given Moscow has close ties to the YPG and is seeking to coax the militia into a deal with Damascus. 

Given Turkey’s increasingly isolated position on Syria, Ulgen said, Ankara will need to tread carefully over its safe zone plans.

“Essentially, Ankara does not want to undermine the productive political dialogue with Moscow and find itself totally isolated, given that the (Syrian) regime is against this operation, Iran is against this operation, Moscow is against this operation. If Ankara goes purely unilaterally, it will find Russia challenging its actions,” Ulgen said.

Read More

Erdogan’s War on Rising Food Prices Leaves Casualties

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has declared war on inflation after food prices in the country soared by 30 percent after last year’s collapse of the Turkish currency. In a bid aimed at securing his political future, Erdogan is taking radical measures to curb price increases after accusing food sellers of excessively hiking food prices. Dorian Jones reports from Istanbul.

Read More

Creating Venice Carnival Masks — a Labor of Love

The famed annual Venice Carnival is in full swing with revelers donning beautiful costumes and extraordinary masks. The masks range from historical classics, to modern, original creations. VOAs Deborah Block takes us to a shop in the city of canals that makes intricate masks by hand.

Read More