Місце голосування змінили майже 40 тисяч українців – ЦВК

Майже 40 тисяч громадян України скористалися правом зміни місця голосування, повідомила голова ЦВК Тетяна Сліпачук.

«Серед них 57% – це жителі Луганської і Донецької областей. Цей процес не займає багато часу, і варто зауважити, що тимчасово змінити місце голосування можна до 25 березня», – повідомила Сліпачук.

Раніше міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявляв, що останнім часом правоохоронці фіксують збільшення кількості громадян із окупованих територій, які, ймовірно, хочуть проголосувати на українських виборах.

Згідно з українським законодавством, для того, щоб змінити тимчасове місце голосування без зміни виборчої адреси, необхідно отримати довідку з державного реєстру виборців, не пізніше ніж за п’ять днів до голосування. Для людей з пропискою на непідконтрольній Києву території достатньо тільки паспорта.

31 березня 2019 року в Україні відбудуться президентські вибори.

читати

After Saudi Pressure, EU States Move to Block Dirty-Money List

The adoption of a European Union money-laundering blacklist, which includes Saudi Arabia as well as Puerto Rico and three other U.S. territories, could be blocked by EU governments under a procedure launched on Thursday, two EU diplomats told Reuters.

At a meeting on Thursday, some national envoys opposed adopting the list, triggering a process that could lead to it being delayed or withdrawn, the diplomats said.

The move came after Saudi Arabia’s King Salman sent letters to all 28 EU leaders urging them to reconsider the inclusion of Riyadh on the list, one of the letters seen by Reuters showed.

The listing of the Saudi Kingdom “will damage its reputation on the one hand and it will create difficulties in trade and investment flows between the Kingdom and the European Union on the other,” the King wrote.

One diplomat said Washington has also pressured EU countries to scrap the list.

The U.S. Treasury said when the list was approved by the European Commission that the listing process was “flawed” and it rejected the inclusion of the four U.S. territories.

The diplomat said the Saudi lobby had intensified at the summit of EU and Arab League leaders earlier this week in Sharm el-Sheikh.

At that meeting, British Prime Minister Theresa May discussed the issue with the Saudi King, the diplomat said, adding that Britain and France are leading the group of EU countries opposed to the kingdom’s inclusion on the list, confirming a Reuters report earlier in February.

For the list to be blocked, a majority of 21 states is necessary. EU officials said that around 15 countries have already declared their opposition to the listing.

The list was first adopted by the European Commission on Feb 13 and lists 23 jurisdictions including Nigeria, Panama, Libya, the Bahamas and the four U.S. territories of American Samoa, U.S. Virgin Islands, Puerto Rico and Guam.

For the first time, the EU listing used different criteria from those used by the Financial Action Task Force (FATF), which is the global standard-setter for anti-money laundering.

The FATF list is much smaller and does not include Saudi Arabia and U.S. territories.

 

читати

Засуджені на окупованих територіях зазнають тортур – омбудсмен на Раді ООН з прав людини

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявила про жорстоке поводження з громадянами України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донбасу і Криму. Про озвучені тези виступу на 40-й сесії Ради ООН з прав людини Денісова повідомила на своїй сторінці у Facebook.

«П’ять років ми не маємо можливості проводити моніторинг дотримання прав громадян на цих територіях…Катування та нелюдське поводження застосовується до засуджених громадян України, незаконно утримуваних в місцях позбавлення волі. На початок збройного конфлікту за участю Російської Федерації в 2014 році в місцях несвободи на сході України перебувало понад 16 тисяч засуджених. Вони піддаються побиттю, тортурам і утримуються в нелюдських умовах. Їхня праця використовується як рабська. Люди не отримують належної медичної допомоги», – заявила Денісова.

Вона також повідомила про те, що багатьох з числа тих людей, що вже відбули терміни покарання, не відпускають на свободу.

«Застосування жорстокого поводження простежується і щодо 70 українських політв’язнів і 24 військовополонених моряків, які утримуються в пенітенціарних установах Російської Федерації і в окупованому Криму», – сказала українська омбудсмен.

Рада ООН з прав людини є допоміжним органом Генасамблеї ООН. Вона готує рекомендації у сфері захисту прав людини.

читати

«Схеми» виявили, як бюджет «Батьківщини» наповнювався від імені підставних людей

Частина громадян, які фігурують у звітах партії «Батьківщина» як її спонсори, спростовують, що коли-небудь робили внески на користь партії Юлії Тимошенко, і заявляють, що їхні дані, ймовірно, були використані без їхнього відома. Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший») – «Каса» Тимошенко».

 

​Журналісти проаналізували фінансовий звіт «Батьківщини»​ за 2018 рік і звернули увагу на фінансові операції, які супроводжували внески від громадян.

Наприклад, абсолютно різні люди вносили однакові суми, або одна особа здійснювала однакові платежі на рахунок «Батьківщини» декілька разів у банківських установах у різних містах. Також гроші жертвували цілими родинами в один період часу, а однакові за розміром пожертви переказувалися одними й тими ж людьми по декілька разів у короткі проміжки часу.

Загалом, відповідно до звіту, у 2018 році на рахунки партії надійшло 157,7 мільйона гривень благодійних внесків. Майже всі вони – а це 144,6 мільйона – від фізичних осіб. Причому якщо з січня по травень партія не отримала жодного внеску, то починаючи з 22 травня синхронно сотні людей зробили свої пожертви.

​Та частина з них, як виявили ​«Схеми», не сплачували внесків на користь партії Тимошенко і дізналися про це від журналістів.

54-річна жителька Чернівців Олена Сава, яка згідно зі звітом у липні 2018-го перерахувала на ​«Батьківщину» майже 45 тисяч гривень, заявила, що в цей період її навіть не було вдома: ​«Тоді ми були в Севастополі. Можливо, хтось скористався моїм прізвищем. Але я нічого не перераховувала».

​А киянин Антон Яремко, який начебто перерахував партії 131 тисячу гривень у вересні 2018 року, на момент транзакції вже був у Судані (Північна Африка), де він, за словами батька, працює.

«Ні, не може бути такого. Його вже тут не було. В Україні, взагалі», – запевнив журналістів батько Дмитро Яремко.

​Також спростував будь-які внески на користь партії Тимошенко і пенсіонер Василь Лендел з міста Костопіль на Рівненщині. Хоча за даними звіту «Батьківщини», у липні 2018 року він нібито перерахував декількома траншами майже 40 тисяч гривень.

Це може свідчити про маніпуляції із передвиборним фондом, коли через нібито пожертви громадян легалізуються гроші сумнівного походження, яке політики воліють не розкривати, – йдеться у розслідуванні журналістів.​

Сама лідерка «Батьківщини» на запитання «Схем» щодо ймовірних маніпуляцій з внесками заявила, що всі доходи і видатки публічні: «Нацагентство з питань запобігань корупції може розслідувати ці справи. Ми відкриті. Все абсолютно робиться публічно. Всі доходи, всі видатки абсолютно публічні. Ми – опозиція, в нас немає силових структур», – зазначила Тимошенко.

Директор Департаменту комунікації МВС Артем Шевченко у коментарі також пояснив: «Якщо НАЗК, провівши свою роботу по відслідковуванню чистоти надходження фінансових ресурсів на партійні каси будь-яких партійних структур, побачать там ознаки злочину, і відповідно до КПК цей злочин буде підслідним органам Нацполіції, то ми чекаємо заяву від НАЗК, де було б це чітко описано. І відповідно, будемо реєструвати кримінальне провадження».

Підозрілі благодійні внески на користь «Батьківщини» і раніше ставали предметом дослідження журналістів програми «Наші гроші» та громадських активістів рух «Чесно». Зокрема, було доведено, що частина людей, які фігурують у звітах партії, протягом 2016–2017 років або перераховували значно менші суми, або взагалі не нічого не жертвували, йдеться у розслідуванні.

За даними журналістів та активістів були відкриті провадження. Водночас, за словами аналітика «Чесно» Ігоря Фещенка, результатів немає і досі: «Коли я був на допиті більш ніж півроку тому – це вже минуло 8–9 місяців з відкриття провадження по незаконному використанню персональних даних, і слідча не бачила ні фінансового звіту, який є у відкритому доступі, ні статті, яка описує всю цю схему. Що свідчить про те, що Національна поліція взагалі не розслідує це кримінальне провадження і його неодноразово намагалися закрити».

 

 

читати

How Much Does Your Government Spy on You?

A U.N. human rights expert has published a draft list of questions to measure countries’ privacy safeguards, a first step towards ranking the governments that are potentially doing the most snooping on their own citizens.

Joseph Cannataci, the U.N. special rapporteur on the right to privacy, submitted the draft questionnaire – touching on everything from chatrooms to systematic surveillance – to the U.N. Human Rights Council, and invited comments by June 30.

Cannataci’s role investigating digital privacy was created by the council in 2015 after Edward Snowden’s revelations about U.S. surveillance, and he has strongly criticized surveillance activities by the United States and other countries.

As the first person in the job, Cannataci set out an action plan for tackling the task and said he planned to take a methodical approach to monitoring surveillance and privacy laws to help him to decide which countries to investigate.

The council’s 47 member states are not be obliged to agree with his findings, but special rapporteurs’ reports are generally influential in a forum where governments are keen to appear to have an unblemished human rights record.

The 28 draft questions, each with a suggested score attached, begins with a potential five points if a country’s constitution had a provision to protect privacy or has been interpreted to encompass such a protection.

Under the first version of Cannataci’s scoring system, systematic monitoring of private communications could subtract 55 points, as could intensive policing of the internet and monitoring of chatrooms.

Other questions focus on subjects ranging from parliamentary and judicial oversight of surveillance and intelligence activities, profiling of civilians, and the use of “bulk powers” — such as downloading an entire set of phone records rather than getting a judge’s permission to listen into one call.

The last question asks: “Does your country have a police and/or intelligence service which systematically profiles and maintains surveillance on large segments of the population in a manner comparable to that of the STASI in the 1955-1990 GDR (East Germany)?”

Any country answering “yes” to that would forfeit 1,000 points and should abolish its system and start again, he wrote.

Cannataci stressed that the questionnaire was incomplete and “very much a work in progress”, and more questions might be added on open data, health data and privacy and gender.

“The intention would be to use such metrics as a standard investigation tool during country visits, both official and non-official,” Cannataci wrote in his report. He will report to the Council on Friday.

читати

Ukraine’s Law Enforcement System Broken, Lawmaker Warns

Ukrainian lawmaker and presidential hopeful Vitaliy Kupriy survived two violent attacks in the past — and he is taking no chances now. One attack involved an assailant coming at him with a hammer.

As campaigning heats up in the country’s presidential race, he is shadowed by two mountainous bodyguards.

It is hardly surprising that he is alert to danger — he has been a thorn in the side of the rich and powerful for years. He has used an NGO he founded to try to kick-start a string of high-profile corruption cases, including one against businesses owned by incumbent President Petro Poroshenko for profiting from currency speculation using, Kupriy alleges, insider information.

The rights lawyer and deputy chairman of a parliamentary panel overseeing Ukraine’s law enforcement agencies does not have any illusions about his chances of emerging as a frontrunner from the pack of also-rans in an election featuring an unwieldy field of 44 candidates. That is not the point of his candidacy, he tells VOA.

Broken system

His objective is to highlight how broken the judicial and law enforcement system is in Ukraine and how political corruption is as bad now, he says, as it was when pro-Moscow authoritarian president Viktor Yanukovych was ruling the country and plundering Ukraine. Yanukovych was driven from office in 2014 by the Euro-Maidan uprising.

“Our agencies have collapsed. We don’t have the rule of law,” he says. “I go to different cities and hold town-hall meetings and last year I traveled to 130 cities. Aside from poverty, the major complaints are about the courts and law enforcement and how when people complain to the police about crimes against them nothing happens and the criminals just pay off the police.”

From petty bribery to high-level graft, corruption is one of the key issues in a presidential race that many say is one of the dirtiest they can recall. The current surprise front-runner popular TV comedian Volodymyr Zelenskiy has built his political outsider campaign around the issue. With a month to go before the first round of polling, Zelenskiy’s nearest rivals Poroshenko and former prime minister Yulia Tymoshenko have been slinging mud at each other, trading corruption accusations.

Tymoshenko made a fortune in the natural-gas business, earning her the nickname “the gas princess” for her role in shadowy dealings back in the 1990s.

On Tuesday, an investigation by an independent news outlet, BIHUS.info, rocked the election with allegations linking the son of one of Poroshenko’s closest associates and former business partner, Oleg Gladkovsky, the first deputy secretary of Ukraine’s National Security and Defense Council, to a money-laundering and smuggling scandal.

The scheme, the outlet alleged, led to the embezzling of millions of dollars from state defense enterprises and involved the smuggling of used parts from Russia and selling them to Ukrainian defense companies at inflated prices. According to the National Security and Defense Council, Gladkovsky was suspended from his post after the allegations were aired pending an investigation into the claims. Later it was reported he had resigned, but both he and his son deny the allegations.

‘Ugly and dirty campaign’

Poroshenko has not been directly implicated in the accusations of wrong-doing. Even so, Tymoshenko has demanded Poroshenko’s impeachment, and some analysts suggested the expose could upend the incumbent president’s bid for re-election.  

“Just wonder if this will be a terminal blow for Poroshenko’s campaign,” Tim Ash, senior sovereign strategist at BlueBay Asset Management, a major European investment house, said in a note to clients. “All sides have a lot to lose in this campaign, I guess it is going to be an ugly and dirty campaign. The gloves just came off,” he added.

Corruption involving the armed forces is a highly emotive issue in Ukraine. The conflict in the east with Russia has cost an estimated 13,000 lives since 2014.

The embezzlement allegations come as no surprise to Kupriy, a native of the eastern Ukrainian city of Dnipro (formerly Dnipropetrovsk), where he headed a department combating racketeering.

He was briefly a member of Poroshenko’s parliamentary bloc but broke with the president in March 2015 after clashing with him over stalled reforms. Last year, he was involved in an ugly verbal spat with Poroshenko in the parliament over the war in the east, which he believes the president has not pursued with enough vigor.

Breaking with Poroshenko has had consequences, he says. Friends and allies of his have been targeted for prosecution and he is under investigation himself by the country’s chief military prosecutor, Anatoliy Matios.

“His wife is a multi-millionaire,” he says of the prosecutor’s spouse. “How is this possible? He has spent his whole career in government agencies. He says it is his wife’s business, but we know what’s going on,” he adds. A request for comment by VOA from the military prosecutor’s office went unanswered.

Inaction

Kupriy’s tactic has been to follow high-profile graft cases and when there’s no action by prosecutors and the anti-corruption agencies to go to the courts to get them to order probes are advanced. “I have 60 current cases. My style is to be like a bulldozer and push hard,” he says. But once he has secured a court order there is little he can do to get the investigations to be handled seriously.

His biggest focus has been on corruption involving former Yanukovych aides and friends. Most of the cases have just stalled but meanwhile the assets are stripped off the accused and transferred into offshore companies, whose ownership is unclear.

“The property should be seized for the people, and not just confiscated and transferred into the hands of others. This is a question of due process. We lose the opportunity of the property being sold and the proceeds put into the national treasury,” says Kupriy, a father of three who spent four years studying and working in Australia.

The West is frustrated

His outrage has been echoed by Western governments and independent observers, who have urged Ukrainian authorities to enact root-and-branch reform.

Since Yanukovych’s ouster of 2014, several anti-corruption agencies have been set up in close cooperation with the assistance of Ukraine’s Western allies, including the U.S.. Among them the National Anti-Corruption Bureau (NABU), the Special Anti-Corruption Prosecutor’s Office, the State Bureau of Investigation, and an anti-corruption court.

But there has been open warfare between the agencies. Forty-eight out of 180 major investigations into top officials and oligarchs have been completed, but no one has been sentenced to jail terms and hearing dates keep being postponed. Analysts say there’s been progress in reducing corruption in the gas and banking sectors, but otherwise graft has returned to pre-Maidan levels.

“What went wrong? The short answer is that the new institutions don’t work, or in the case of NABU, they’re being blocked from doing their job,” wrote Mykola Vorobiov, a Ukrainian journalist, in a study for the Atlantic Council, a U.S. think tank.

To the frustration of Western allies, Ukraine’s highest court struck down Wednesday a provision forcing officials suspected of corruption to prove that their assets are legitimate. The court ruled the requirement unconstitutional on the grounds it violates the principle of the presumption of innocence. The provision was introduced in 2015, a quid pro quo demanded by the International Monetary Fund for loans need to shore up Ukraine’s economy.

NABU officials say the ruling will force them to shut down more than 60 corruption cases.

 

читати

Venezuela Minister: Maduro,Trump Should Meet to ‘Find Common Ground’

Venezuela’s foreign minister said on Wednesday the United States was trying to overthrow the government of Nicolas Maduro and suggested talks with U.S. President Donald Trump — an idea the Trump administration immediately rejected.

Jorge Arreaza, addressing the U.N. Human Rights Council, suggested that Maduro and Trump meet to “try to find common ground and explain their differences.” He also said his country had lost $30 billion in assets “confiscated” since November 2017 under sanctions.

U.S. Vice President Mike Pence ruled out prospects of talks. “The only thing to discuss with Maduro at this point is the time and date for his departure,” Pence said on Twitter.

“For democracy to return and for Venezuela to rebuild — Maduro must go,” Pence said.

Dozens of diplomats, mainly from Latin American countries, walked out as Arreaza began to speak, while some European ambassadors boycotted the speech.

The United States and dozens of other nations have recognised opposition leader Juan Guaido as Venezuela’s legitimate president, but Maduro still controls the military, state institutions and oil company Petroleos de Venezuela SA , which provides 90 percent of the country’s export revenue.

Maduro also “stands ready for dialogue” with the Venezuelan opposition, Arreaza said.

“There is an attempt by external powers to overthrow an elected government, this goes against all rules of international law,” Arreaza said.

‘Ilegal pillage’

The United States targeted Venezuela’s government with new sanctions on Monday and called on allies to freeze the assets of state-owned PDVSA after deadly violence blocked humanitarian aid from reaching the country over the weekend.

The “blockade” against Caracas amounts to “theft of the assets and gold” of Venezuela, Arreaza said.

Some $30 billion in state assets had been confiscated since November 2017, he said, adding: “This is the illegal pillage of the resources of our state oil company in the United States.”

U.S. refiner Citgo Petroleum Corp is cutting ties with its parent PDVSA to comply with U.S. sanctions imposed on the OPEC country, two people close to the decision told Reuters on Tuesday.

The Bank of England has blocked $1.5 billion and Belgium $1.4 billion, Arreaza said. The Bank of England has previously declined to comment on questions about Venezuela’s gold, citing client privacy considerations.

“The humanitarian crisis is being used as a pretext for foreign intervention in my country,” Arreaza said.

In weekend clashes at the Colombian border, Venezuelan security forces acted with “proportionality and caution,” as humanitarian aid was burned, he said.

Earlier, an aide to President Ivan Duque of neighboring Colombia called for action to end Venezuela’s humanitarian crisis and bring about a political transition leading to free elections.

читати

UK’s Labor Party to Back Proposal for Public Brexit Vote 

Britain’s opposition Labor Party will put forward or support an amendment in favor of a public vote to prevent a damaging Brexit, the party’s Brexit spokesman said on Wednesday. 

British lawmakers voted 323-240 against a Labor proposal for a permanent customs union with the EU.

“Disappointed the government has rejected Labor’s alternative Brexit deal,” Labor Member of Parliament Keir Starmer said. “That’s why Labor will put forward or support an amendment in favor of a public vote to prevent a damaging Tory Brexit.”

читати

Наступне засідання контактної групи в Мінську відбудеться 13 березня

Наступне засідання Тристоронньої контактної групи (ТКГ) з урегулювання ситуації на Донбасі в Мінську відбудеться 13 березня 2019 року. Про це заявив спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік, повідомило білоруське інформагентство «Белта».

На засіданні 27 лютого Сайдік закликав до збільшення пропускної здатності контрольних пунктів в’їзду та виїзду на Донбасі, а також розмінування прилеглих до них доріг. За його словами, спостерігається зростання кількості перетинів лінії зіткнення через чинні пункти пропуску.

Представниця України в гуманітарній підгрупі ТКГ, перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко заявила, що представники ОРДЛО зірвали переговори гуманітарної підгрупи щодо обміну заручниками.

Тристороння контактна група щодо врегулювання ситуації на Донбасі оголосила про чергове «безстрокове і стале» припинення вогню, починаючи з півночі 29 грудня 2018 року, цього разу з нагоди новорічних і різдвяних свят. Воно було порушене майже відразу після заявленого початку і відтоді, як і всі попередні перемир’я, порушується постійно.

Збройний конфлікт на Донбасі триває від 2014 року після російської окупації Криму. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці бойовиків. Кремль відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати хіба що російські «добровольці». За даними ООН, станом на кінець грудня 2018 року, за час конфлікту загинули близько 13 тисяч людей, майже 30 тисяч – поранені.

читати

У ПА ОБСЄ врахували думку України щодо недопуску росіян до спостереження за виборами – Церетелі

Путін неприховано оголошує, кого він хоче бачити президентом України – Парубій

читати

Ukrainian Court Strikes Down Anti-Corruption Law

Ukraine’s Constitutional Court has struck down a law against officials enriching themselves, a move that raises concern about the country’s fight against endemic corruption and about whether it can get further aid from the International Monetary Fund.

The Ukrainian branch of Transparency International said Wednesday that the decision meant that at least 50 corruption cases would have to be closed.

The court said the law was unconstitutional because it violated the presumption-of-innocence principle by obliging suspected officials to prove their assets were legitimate, rather than obliging prosecutors to show assets were obtained by corrupt practices.

The law was introduced in 2015 to meet a demand of the IMF in order to receive badly needed loans. The IMF in 2015 authorized $17.5 billion in aid to Ukraine to support reforms.

President Petro Poroshenko said he would instruct his government to formulate a new draft law on punishing officials for corruption and that it would be submitted to parliament as an urgent priority.

Official corruption is a major issue in Ukraine as it approaches a presidential election on March 31. On Tuesday, one of Poroshenko’s top challengers in the race, Yulia Tymoshenko, called for him to be impeached following a media investigation into alleged embezzlement schemes in the country’s military industries.

Hundreds of demonstrators gathered outside the prosecutor general’s office on Wednesday to protest corruption, crying “Death to the marauders.”

 

читати

Кошториси ОВК, інструкції сисадмінам і зустріч з керівництвом ПА ОБСЄ – 27 лютого у ЦВК

У Центральній виборчій комісії України 27 лютого відбулася низка підготовчих заходів до проведення виборів президента 31 березня. Як йдеться у повідомленні на сайті ЦВК, у середу комісія зареєструвала кількох довірених осіб від кандидатів у президенти, затвердила єдині кошториси видатків окружних виборчих комісій на загальну суму понад 885 мільйонів гривень, внесла зміни до переліку звичайних та спеціальних виборчих дільниць.

Крім того, у відомстві відбувся інструктаж системних адміністраторів Інформаційно-аналітичної системи «Вибори президента України» всіх 199 окружних виборчих комісій.

27 лютого у ЦВК відбулася зустріч із керівництвом Парламентської Асамблеї ОБСЄ про виклики напередодні голосування.

«Неодноразово доводиться дізнаватися зі ЗМІ, що з Держреєстром виборців виникають певні проблеми. Проте чомусь ні журналісти, ні кандидати офіційно не звертаються до ЦВК з цього приводу», – повідомила делегації ОБСЄ голова ЦВК Тетяна Сліпачук.

Раніше сьогодні Служба безпеки України повідомила, що її фахівці запобігли масштабній кібератаці на комп’ютерне обладнання, яке забезпечує роботу офіційного сайту Центральної виборчої комісії. 

Вибори президента відбудуться 31 березня 2019 року. Центральна виборча комісія зареєструвала 44 претендентів на цю посаду.

читати