Конгрес Українців Канади (UCC) висловив подяку уряду за підтримку України на тлі скандалу довкола ветерана дивізії «Галичина» Ярослава Гунька, якого запросили до канадського парламенту в день виступу там президента України Володимира Зеленського.
«Протягом багатьох століть усі народи, які жили на території нинішньої України, включно з євреями, зазнавали послідовних окупацій з боку іноземних імперій та колонізаторів, які прагнули підкорити багато народів, для яких Україна була домівкою. Близько тридцяти років тому, з проголошенням незалежності та державності України, розпочався і триває досі непростий процес досягнення взаєморозуміння та доброзичливості. У спільній історії громад, які облаштувалися в Україні, є важкі й болючі сторінки. UCC визнає, що останні події, які вивели ці сторінки на передній план, спричинили біль і страждання», – йдеться у заяві.
У конгресі також наголошують: «Сьогодні Росія веде жорстоку загарбницьку війну проти України, прагнучи підкорити Україну тиранії Москви. Усі народи України, які живуть у плюралістичній, демократичній державі, борються разом, щоб захистити свою свободу від примари російського геноциду».
«Громада українців Канади вдячна Канаді та всім канадцям за непохитну підтримку України», – йдеться у заяві.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо напередодні вибачився за визнання канадським парламентом Ярослава Гунька, який служив в українській дивізії «Галичина». Трюдо сказав, що спікер Палати громад, який пішов у відставку, несе «виняткову відповідальність» за запрошення та визнання цієї людини, але сказав, що це була помилка, яка глибоко збентежила парламент і Канаду.
«Усі ми, хто був у Палаті представників у п’ятницю, глибоко шкодуємо, що стояли й плескали в долоні, хоча ми робили це, не знаючи контексту. Це було жахливе порушення пам’яті мільйонів людей, які загинули під час Голокосту, і це було глибоко, глибоко болісним для євреїв», – сказав Трюдо.
Після виступу президента України Володимира Зеленського в Палаті громад минулого тижня канадські законодавці аплодували 98-річному Ярославу Гуньку стоячи. Спікер Палати громад канадського парламенту Ентоні Рота представив присутнім Гунька, запропонувавши привітати його як «героя Другої світової війни», і відзначив його за боротьбу за незалежність України проти росіян.
Читайте також: Спікер парламенту Канади вибачився за запрошення українського ветерана дивізії «Галичина»
Декілька правозахисних та єврейських організацій засудили виступ і овацію. Крім того, виступ активно використовується російською пропагандою. Російський посол в Оттаві Олег Степанов заявив, що вимагатиме від Канади роз’яснень того, що сталося.
Українська дивізія «Галичина», або 14-а гренадерська дивізія фронтових військ СС «Галичина», входила у склад військ «Ваффен СС» Німеччини у 1943–1945 роках і була, за ідеєю, військовим, а не каральним формуванням. Про її створення 28 квітня 1943 року оголосила німецька окупаційна влада на території Східної Галичини, яка тоді входила до складу німецького Генерал-губернаторства (схід і захід України мали різний окупаційний режим у роки Другої світової війни).
Дивізія входила до структури не загальних СС (Allgemeine SS), які брали участь у Голокості й інших каральних операціях на окупованих територіях, а до так званих Військ СС (Waffen SS) і була призначена для бойових дій на фронті поруч із Вермахтом.
…